We are fortunate to have an exceptional and dedicated team of teaching and support staff working across our school.


School Staff

Senior Leadership Team
Mr Matthew Burke BA (Hons), PGCE, Ad dip Ed, NPQH Headmaster
Mr John Lewis BA (Hons) Director of Operations
Mr Chris Reynolds BSc (Hons) Director of Studies
Ms Alexandra McGowan BA (Hons) Director of Pastoral
Mrs Nicola Pope BMus (Hons) MA NPQSL Director of Development and Outreach

Seconded to the SLT 

Mrs Katherine Safe BSc (Hons) Head of Science Faculty
Mrs Mim Monk BA (Hons) Director of Drama

 


Senior Academic Faculties

English Faculty (Including Latin and Classics)
Ms Fiona Clarke BA (Hons) Head of English Faculty
Mrs Kate Davidson BA (Hons) English
Mrs Beatrice Harris BA (Hons) English
Mrs Catherine Pozzi BA (Hons) English
Dr Anita Ljubic MA, DPhil Latin and Classics Subject Lead
Mrs Caroline Pursey BEd (Hons) Classics, English
Humanities Faculty (Including Business, Economics, History, Geography and Politics)
Mrs Rachel Cole BA (Hons) Head of Humanities Faculty, Business and Economics
Mr Nicholas Martin MA JP History Subject Lead
Mr Marc Johnson BA (Hons) Business 
Miss Fiona Clark BA (Hons) History
Mrs Susan Anderson BSc (Hons) Geography Subject Lead
Mr Jon Howes BA (Hons) MA Geography
Mr Chris Reynolds BSc (Hons) Geography
Mr Andy Morgan BA (Hons) Politics Subject Lead, History, Geography
Languages Faculty (Including French, Spanish and International)
Mr Robert Chatburn MA Head of Languages Faculty
Mrs Anna Chatburn BA (Hons) French, Spanish
Mrs Caroline Pursey BEd (Hons) French
Mrs Anne Veenstra French Assistant
Mr Domenico Geracitano BA (Hons) Spanish Subject Lead
Mrs Gema Casanova (BESANA) Spanish Assistant
Ms Clare Cody BA (Hons) EAL
Mrs Kate Davidson MA (Cantab) EAL
Mathematics Faculty (Including Computing)
Miss Ellie Jones MMath Mathematics
Mrs Sadie Bunting BSc (Hons) Mathematics
Mr Henry Cole MMath Mathematics
Mrs Kirsten Cox BA (Hons) DipEd MSc (Oxon)  Mathematics
Mr John Andrews MSc Computing Subject Lead, E-Safety Co-ordinator
Mr Kieran Cooper BSC (Hons) Computing
Mr John Lewis BEd (Hons) Computing
Expressive Arts Faculty (Including Art, Drama, Music and Photography)
Mrs Nicola Pope BMus (Hons) MA NPQSL Head of Expressive Arts Faculty, Director of Music
Mr Ian Higginson DMus FTCL FLCM FLCM FCCM FVCM Piano/Organ, Music
Ms Rachel Haywood BA (Hons) Director of Art
Mrs Catherine Fraser-Tucker BA (Hons) Art
Mr Jon Howes BA (Hons) MA Art
Miss Georgina Dowling Art Technician
Mrs Mim Monk BA (Hons) Director of Drama
Mrs Catherine Pozzi BA (Hons) Drama
Mrs Fiona Crouch MA Music/Drama Technician
Religious Studies Faculty (Including Catholic life, Chaplaincy, PSHE, SRE and Charities)
Mrs Anna Chatburn BA (Hons) Head of Religious Studies Faculty
Mr Steven McKenna BA Head of Upper School, Religious Studies
Mrs Beatrice Harris BA (Hons) Religious Studies
Mr Matthew Burke BA (Hons), PGCE, Ad dip Ed, NPQH Religious Studies
Science Faculty (Including Biology, Chemistry, Physics, Psychology and Technology)
Mrs Katherine Safe BSc (Hons) Head of Science Faculty
Mr George Rodrigues BSc (Hons) MBA Head of Sixth Form, Biology Subject Lead
Ms Nicola Thornton BSc (Hons) Biology
Dr Benjamin Aspey BSc (Hons) MPhil Chemistry Subject Lead
Mrs Sarah Orwin-Henderson  Chemistry and Physics 
Mrs Kate Bees Psychology Subject Lead
Mrs Julia Watson BEd (Hons) Design & Technology Subject Lead
Mr Jon Howes MA Design & Technology
Mr John Lewis BEd (Hons) Design & Technology
Mr Martin Foley Design & Technology Technician
Sports Faculty (Including PE, Games, Sports Science and Co-Curricular)
Mr John Bridgens BA (Hons) Head of Sports Faculty
Mrs Fiona Lane BSc (Hons) Head of Girls PE
Miss Alex McGowan BA (Hons) Teacher of PE
Miss Bryony Lawrence Sports Assistant
Mr Jack Scaffardi Sports Assistant
Miss Molly Gibbard Sports Assistant
Individual Learning
Ms Maria Phillips BA (Hons), PGCE, Dip OCR, SpLD Head of Individual Learning
Mrs Emma Gilder BA (Hons) QTS, PG Cert (SpLD) Individual Learning
Mrs Ruth Paterson BA(Hons) MSc PGDip PAPAA IL Teacher
Mr Andrew Connor BSc (CertEd) Mathematics Support Teacher
Student Support
Careers
Mrs Natasha Newstead Careers Lead & Advisor, HE & UCAS Co-ordinator

 

Examinations 
Mrs Julia Watson BEd (Hons) Examinations Officer

 

Timetable and Options  
Mrs Sadie Bunting BSc (Hons) Timetable and Options

 

Library  
Mrs Laura Mclsaac-Bailey MA AKC Librarian

 

Well-being Team
Pastoral Staff  
Mrs Leanne Huxtable Pastoral & Achievement Co-ordinator, Deputy DSL
Mrs Emma Rye RGN Student Nurse
Ms Rebecca Forster Well-Being Nurse
Mrs Carolyn Howchin Well-Being Counsellor

 

CCF and Outdoor Education
CCF & Outdoor Education  
Major (Retd) Mrs Elizabeth Winfield Combined Cadet Force Commander
SSgt Adam Keylock School Staff Instructor Combined Cadet Force, Duke of Edinburgh Award Manager
Roland Watts Army

 


Support Staff
Miss Kirsten Boardman Headmaster's PA and Registrar
Mrs Karen Bidmead School Secretary
Ms Tanya Phillips Business Administrator
Mrs Katrina Genko Data Manager
Estates
Mr Steve Bond Caretaker
Mr Jezz Rutt Swimming Pool Manager
Mr Adrian Grant Minibus Driver
Mr Richard Marriage Minibus Driver
Ms Susan Ward Housekeeper
Peripatetic Music Staff
Mr Ian Higginson FTCL FLCM FLCM FCCM FVCM FNSCM, Hon FNMSM Hon FNC Piano and Organ
Ms Jessica Blatchley BMus Hons ALCM Voice
Miss Tessa Frye BSc (Hons) Clarinet, Flute and Saxophone, Wind Ensemble Director
Mr Paul Newman Guitar, Guitar Ensemble Director
Ms Viktoriya Sinitsa Cello
Mr Austin Rose Drums, Percussion Ensemble Director
Mr Philip Storer Brass, Brass Ensemble Director
Mr Jonathan Trim BMus Violin and Viola
Mrs Emily Abbott Speech and Drama
Mrs Pat Hemming Speech and Drama

Please check our vacancies page for details of any current available positions.


St Edward's News & Media

Where Next?

Lower School (Year 7-9)

Lower School (Year 7-9)

Upper School (Year 10 & 11)

Upper School (Year 10 & 11)

Vacancies

Vacancies

High Performance Learning

High Performance Learning

Visit Us

Visit Us