Staff

Headmistress Mrs Pat Clayfield BSc Hons
Senior Deputy Headmaster Mr John Lewis BA Hons
Deputy Head Academic Mr Chris Reynolds BSc Hons 

ACADEMIC DEPARTMENTS:

Art Department
Mr Alan Richardson BA (Hons) Director of Art Mrs Fiona Richardson BA (Hons)
Miss Rachel Haywood BA (Hons) Mr Zack Thorne BA (Hons)
Business Studies Department
Mrs Kelly Benfield BA (Hons) Head of Business Studies
Classics Department
Miss Jodie Mallett MA Head of Classics Miss Jennifer Mayes MA 
Mrs Caroline Pursey BEd (Hons)  
Design & Technology Department
Mr Chris Lythgoe BSc Head of Design & Technology Mrs Julia Watson BEd (Hons) Food Technology & Textiles
Mrs Carol Dunn BEd (Hons) Mr John Lewis BEd (Hons)
Mr Martin Foley Design & Technology Technician   
Drama Department
Mr Jerry Strachan BA (Hons) Head of Drama Mrs Catherine Pozzi BA
English Department
Mr Malcolm Hunter MA Head of English Miss Catherine Bowden BA (Hons) Deputy Head of English
Mrs Catherine Pozzi BA Mrs Beatrice Harris BA (Hons) 
Miss Jennifer Mayes MA   
English as an Additional Language Department
Mr Robert Chatburn MA Head of Modern Languages & International Students Mrs Mary Flood BA EFL
Ms Clare Cody BA (Hons)  
Geography Department
Mrs Susan Anderson BSc (Hons) Head of Geography Mrs Lorna Lythgoe BSc (Hons)
Mr Chris Reynolds Bsc (Hons)  
History Department
Mr Nicholas Martin MA JP Head of History & Key Stage 3 Mr Dale Scarboro MA Oxbridge Coordinator & American Liaison
Mrs Lorna Lythgoe BSc (Hons)  
Individual Learning Department
Mrs Emma Bee BA (Hons) Spld Head of Individual Learning  Ms Claire Bowen BA (Hons) SENCO Individual Learning Teacher
Mr Peter Roberts BSc (Hons) Numeracy Teacher  
ICT & Computing Department
Mr Domenico Geracitano BA (Hons) Miss Catherine Fraser BA (Hons)
Mr Jan Pakula MA CCNA, CCNP  
Mathematics Department
Mrs Laura Quiney BSc (Hons) Head of Mathematics Dr James Horlock BSc (Hons) Deputy Head of Mathematics
Mrs Sadie Bunting BSc (Hons) Miss Emma Silversides BSc (Hons)
Modern Languages Department
Mr Robert Chatburn MA Head of Modern Languages & International Students Mrs Caroline Pursey BEd (Hons) Deputy Head of Department; French
Mrs Anna Chatburn BA (Hons) French, German & Spanish Mr Domenico Geracitano BA (Hons) French and Spanish
Mrs Marielle Steward French Assistant Mrs Gema Casanvova BESANA Spanish Assistant
Mrs Céline Mbanga MA German Assistant  
Music Department
Mrs Nicola Pope BMus (Hons) MA Director of Music Mr Kit Wapshott BA (Hons)
Mr Ian Higginson DMus FTCL FLCM FCCM FVCM FNSCM, Hon FNMSM Hon FNCM  
Physical Education Department
Ms Alexandra Kenyon BSc (Hons) Director or Sport Mr Kit Wapshott MA Head of Sports Science
Mr Oliver Winterbottom BA (Hons) Mrs Carol Dunn BEd (Hons)
Mr Christopher Bate MSc Miss Catherine Fraser BA (Hons)
Miss Alice Shea  Mr John Lewis BEd (Hons)
Mr Adam Keylock  
Psychology Department
Mrs Jennie Roberts BA (Hons) Head of Psychology
Religious Education Department
Mr Steven McKenna BA Head of Religious Education, Head of PSHE & Head of Key Stage 4 Mrs Anna Chatburn BA (Hons)
Mrs Beatrice Harris BA (Hons) Ms Alexandra Kenyon BSc (Hons)
Mr Oliver Winterbottom BA (Hons) Mrs Sue Anderson BSc (Hons)
Science Department
Mrs Katherine Safe BSc (Ed) Hons Head of Science Dr Benjamin Aspey MPhil BSc Head of Chemistry
Mr George Rodrigues BSc (Hons) MBA; Head of Biology Mr Alan Porter MA
Mr Christopher Bate MSc Ms Iyleya Fowler-Roberts BSc (Hons)
Mrs Janice Moore BSc (Hons) Biology Mrs Julia Watson BEd (Hons)
Dr Janette Sullivan BSc PhD Senior Laboratory Technician Mrs Helen Fielding Laboratory Technician
Sixth Form Enrichment, Oxbridge Advisor, US Liaison & UCAS Co-ordinator
 Mr Dale Scarboro MA
Careers Co-ordinator
Mrs Susan Prew CertEd(FE) MCMI MSET RCDP
Examinations
Mrs Julia Watson BEd (Hons) Examinations Officer
Curriculum Co-ordinator
Mr Alan Porter MA
Gifted & Talented
Mr Nick Martin MA JP
Library
Mrs Lisa Hirst MSc Librarian
CCF & Outdoor Education
Mr Adam Keylock Outdoor Pursuits Coordinator, SSI for CCF Lt Col (Rtd) Dave Duggan Contingent Commander of CCF

ADMINISTRATIVE STAFF

Headmistress's PA & Registrar
Mrs Anthea Dufour
Office Manager
Mrs Alison Scarboro
Academic Systems Officer
Mrs Valerie Fairbairn BSc
Records & Publications Secretary
Mrs Patrica Hemming
 Director of Marketing and Admissions
Mrs Claire Johnstone
Marketing and Communications Officer
Mr Timothy Hamilton BA (Hons)
School Nurse
Mrs Emma Rye RGN 
Receptionists
Mrs Phillipa Gammond Mrs Jane Ward          
 Part Time Adminstrative Assistant
Ms Lorraine White

ESTATES

Estate Manager
Mr Stuart Jeal
Caretaker
Mr Richard Norris
Swimming Pool Manager
Mr Jezz Rutt

BURSARY

Office Manager
Mrs Lara Trayford
Bursar's PA
Mrs Mary Digweed
Finance Assistant
Ms Y Kharazian
Catering Manager
Mr Tony Berry
Domestic Assistant
Miss Susan Foley

ICT

ICT Infrastructure Manager
Mr Jan Pakula MA CCNA, CCNP

ICT Technician

Mr Adam Porter

PERIPATETIC MUSIC & DRAMA

Percussion and Drums
Mr Sam Gerard BSc
Piano and Organ
Mr Ian Higginson FTCL FLCM FLCM FCCM FVCM FNSCM, Hon FNMSM Hon FNC
Wind Ensemble Director, Clarinet and Saxophone
Miss Tessa Frye BSc (Hons)
Brass
Mr Andy Loveridge
Guitar
Mr Paul Newman
Violin and Viola
Mr Jonathan Trim B Mus
Voice
Mrs Helen Wright Cert Ed
Cello
Mrs Victoria Phillips BMus (Hons) CT ABRSM
Double Bass
Ms Saffron Young
Public Speaking and Private Drama
Mrs Patrica Hemming